Zimní výstup na nejvyšší vrchol Lužických hor - Luž

13.02.2022

Je parádní neděle, tak přece nebudu hnít doma. Venku to ukazuje -2°C, ale má svítit sluníčko, tak je jasné, že teplota bude i v horách OK. Miluju Lužické hory, takže zimní čas mi dává jedinou volbu - vyrazit na nejvyšší horu tohoto pohoří, horu Luž (793 m.n.m.).

Cesta vedla z Dolní Světlé po červené podél Přírodního parku Brazilka na hraniční přechod Waltersdorf. Z něj po zelené německou stranou až na vrchol Luže. Parádní upravená cesta ve sněhu, která byla na minimální šíři dvou metrů protažená až na samotný vrchol. Výstup jsem zakončil vylezením na rozhlednu. Jak mě tam informovala německá cedule (rozhledna je německá), tak jsem se dostal do výšky 800,3 m.n.m.

Dolů jsem se vydal po českém svahu. Nutno dodat, že rozdíl v kvalitě cesty je znát. V Čechách kvalitu cesty nikdo neřeší, takže zatímco po německé straně se jde jak po magistrále, tak po české se nejprve boříte do zmrzlých závějí sněhu a po cca 100 výškových metrech po zledovatělé úzké, lidmi vyšlapané cestičce. To zledovatělé bych vyzdvihl, protože bych to asi nebyl já, abych s sebou alespoň jednou nešlehnul o zem. Jak jsem se tak válel v tom sněhu, tak jsem se musel smát. Uvědomil jsem si, že opravdu poslední dobou na těch zledovatělých horských cestičkách alespoň jednou jdu na držku.

Ještě jedna věc mě zaujala. Zatímco na německé straně Luže se pohybovala jen hrstka turistů, tak z české strany šlo nahoru mraky lidí. Nebojím se říct, že za celou dobu, co jsem sestupoval, tak proti mě prošlo snad 300 lidí (včetně dětí). Tak trochu nechápu, kam se tam nahoru vešli, pačto na vrcholu není zase až tak hodně prostoru.

K mojí tradici patří taky zkratka, ze které se vyklube bloudění. Ani dnes jsem se tomu nevyhnul. Nechtěl jsem se po červené "Étrojce" vracet až na hraniční přechod, tak jsem to za Lužickou boudou ohnul doprava s tím, že dojdu do Dolní Světlé po bývalé sjezdovce nad Světlou... no, najednou jsem zjistil, že jsem o 1,5 kilometru jinde, v Horní Světlé... ale výšlap se přesto povedl!

Kompletní fotogalerie Z D E....