Zimní Ralsko

08.01.2022

Na svém "bucket listu" mám zařazen kopec Ralsko, a když se tak ráno vzbudíte a říkáte si, co s načatým dnem, který kvůli zatažené obloze nevypadá na zrovna nejkrásnější, tak proč si tedy tohle přání neodškrtnout?

Samotná hora Ralsko je jen několik kilometrů od severočeské Mimoně a nejenže se jedná o nejvyšší horu České tabule, ale na jejím čedičovém vrcholu je nejvýše položená zřícenina hradu v Čechách. Tento strážní hrad mocného rodu Vartenberků byl postaven ve 13. století, ale poté, co po husitských válkách v patnáctém století na něm působili loupeživý rytíři, od 16. století pustne a chátrá.

Nahoru vede několik cest o různých délkách. Já zvolil jednu z nejkratších cest se startem od silnice kousek za osadou Srní Potok. Nahoru k zřícenině to jsou 3 kilometry, ale se solidním převýšením skoro 400 metrů. To na těch třech kiláčkách občas přineslo celkem brutální úseky se zdoláním pěkného stoupání. Cesta vede po zbytkách čedičových sesuvů, a tedy sama o sobě je náročně kamenitá, což naštěstí zpříjemnil napadaný sníh.

Přibližně ve dvou třetinách jsem se dostal do mraků a bylo tedy otázkou, jestli z vrcholu něco uvidím... neviděl jsem, ale výstup rozhodně uspokojil, stejně jako pohled na samotnou zříceninu. Ovšem ještě horší byla cesta dolů. Sestupovat po kamenité cestě plné ledu a sněhu je opravdu zážitek, který dokonale prověří kolena a lýtkové svaly. Od poloviny sestupu začalo sněžit, takže tahle fajfka v bucket listu byla opravdu zasloužená!

Délka cesty 6 km (převýšení 390 metrů)

Trasa cesty na mapy.cz

Kompletní fotogalerie Z D E...