Pochod Mobilizace 1938

23.09.2023

Posledním letošním vojenským pochodem byl pochod na počest mobilizace v roce 1938, kdy 1 250 000 mužů bylo povoláno do armády, aby bránili naší zemi před nacistickým Německem. Pochod uctil jejich odhodlání položit život za svou vlast.

Centrem pochodu byla východočeská obec Těchonín, kde se do Orlických hor na trasu dlouhou 15 kilometrů startovalo od místního muzea Četnické stanice z třicátých let minulého století. Hned na úvod si pro nás kluci z pořádajícího Pochodnického spolku připravili šestikilometrové stoupání Uhlířským dolem k Dělostřelecké tvrzi Bouda.

Na Boudě byl jediný kontrolní bod, ale především pro zájemce připravená prohlídky podzemních prostorů Boudy od Tvrzového vchodového objektu K-Ba-S 22a Krok až k Dělostřelecké věži K-Ba-S 22 Horymír, kde nám byl ukázán nový, 1,2 tuny těžký model věže.

Po prohlídce vedla cesta po Naučné stezce Betonová hranice k Pěchotnímu srubu K-S 25 Na Sedle a od něj k Převrácenému řopíku, který za války posloužil Němcům jako pokusný objekt pro odpálení nálože.

Lesní stezkou pod Hejnovem jsme se dostali zpět do Těchonína, kde na nás čekala další medaile za úspěšné absolvování pochodu. Letos poslední.

Kompletní fotogalerie Z D E...

Trasa pochodu na mapy.cz Z D E...