Pochod Finanční stráže 2023

17.06.2023

Druhý letošní vojenský pochod proběhl na Králicku a oslavoval hrdinné strážce našich hranic. Bylo to 19 kilometrů z Horní Lipky do Horní Moravy, do sedla Jelení vrch, polského Potoczka, Heřmanic a zpět do Horní Lipky.

Start pochodu byl tradičně u budovy Finanční stráže a první kilometry vedly k prvorepublikovému Pěchotnímu srubu K-S 8 "U nádraží", kde byla první kontrola. Následovala betonová cesta a po ní asfaltka do Horní Moravy. Na řadu přišlo největší stoupání dne, 2,5 kilometrů na hraniční přechod Horní Morava / Jodłów, tedy pod Jelení vrch. To už jsem se napojil na část cesty, kterou jsem šel v loňském roce, a tak jsem věděl, jak brutálně strmé stoupání mě čeká. Opět to nebylo nic parádního, po kamenech krok dopředu a sklouznutí o metr dozadu. Těch 300 výškových metrů je tu dobře znát.

Nahoře na přechodu do Polska byla druhá kontrola i s občerstvením, takže rychle tam nahrnout jedno pivko a mazat dát.

Na polské straně hranic mě čekal další brutál, tentokrát dolů z kopce, takže parádička pro moje zmrzačený kolena. Když jsem si těch 300 metrů vyšlápl nahoru, tak teď je zase pustit dolů, abych měl od Potoczku zase co nastoupávat.

Návrat do Čech a cesta po asfaltu do Heřmanic rychle ubíhala, tak jsem si to okořenil odbočením k starému sudeťáckému hřbitovu, kdy jsou od války totálně pobořené hroby někdejších německých obyvatel této vesničky na hranicích.

Posledním testem bylo stoupání na Roudný, což samo o sobě by nebylo nic náročného, ale dávat to prostředkem louky nebylo nic příjemného, obzvlášť, když všude hlásili, jak jsou rozmnožená klíšťata... já ale žádné nelapl, tak rychle k celníkům, bafnout medaili za absolvování pochodu a mazat domů!

Trasa pochodu na mapy.cz

Kompletní fotogalerie