Pochod Finanční stráže 2022

18.06.2022

Po třítýdenní pauze jsem opět v pohybu. Tentokrát mě čekal třetí letošní vojenský pochod, tedy Pochod Finanční stráže, oslavující strážce prvorepublikových hranic Československé republiky. Chlapci z Pochodnického spolku připravili za podpory Východočeského klubu celních veteránů dvě parádní trasy v Kralickém Sněžníku, jednu 28 kilometrů dlouhou a druhou 15 kilometrů, kterou jsem zvolil i já, protože jsem věděl, že to tady bude hodně o kopcích.

Start byl v budově Finanční stráže v Horní Lipce nedaleko Králík, odkud se šlo prvních šest kilometrů neustále do kopce. Prvních pět bylo pohodové cestování. Na čtvrtém kilometru jsme se napojili na evropskou dálkovou trasu E3, která je v těchto místech vedená zároveň se severní trasou Stezka Českem. Přes údolí byl dobrý výhled na "Stezku v oblacích" a nově otevřený Sky Bridge 721, pro někoho parádní věc, ale já na to koukám spíš tak, že kvůli těmto dvou tahákům na turisty byly do kopce vybagrované dálnice pro zásobovací auta s buřtama a pivem do kiosků. Za mě hnus, po kterém netoužím.

Poslední kiláček stoupání do sedla pod Klepáčem, kde je pěší hraniční přechod do Polska, byl celkem brutální, nejenže to bylo hodně kolmé stoupání, ale navíc po vichřici tady popadaly stromy, a tak nebylo ani vidět, kudy jít. Hraniční přechod, dnes s Polskem, do konce 2. světové války s Německem, bylo nejvyšší místo pochodu, 945 m.n.m.

Cesta nyní vedla pár kilometrů Polskem. Dolů do obce Potoczek a pak nahoru, opět na hranice s naší republikou. Stará pěší hranice, kde se před válkou hodně pašovalo zboží z Německa, byla dalším vrcholem přes 700 m.n.m. Z něj nejprve polní cestou dolů k chalupám a pak kilák po silnici "Ke křížku", kde jsem se opět napojil na hřebenovku E3 a Stezku Českem. Po ní jsem vystoupal na kopec Na Vyhlídce (753 m.n.m) a pak už jen lesem dolů nad Horní Lipku. Závěrečný kilometr organizátoři namotali na vzrostlou louku. Tráva do pasu určitě skrývala hodně broučků, takže co říct závěrem... jdu se prohledat, jestli jsem si domů nepřinesl nějaký klíšťáky...

Trasa na mapy.cz

Kompletní fotogalerie Z D E...