Co je Zlatá stezka Českým Rájem?

04.07.2022

Zlatá stezka je pevnou součástí oblasti nazývané Český ráj od konce třicátých let minulého století. Nejednalo se při tom o nějakou novou a objevenou trasu, ale o propojení dosavadních stezek a jejich jednotné označení červenou turistickou značkou. Cílem bylo propojit nejzajímavější lokality Českého ráje přírodního charakteru, ale i zajímavosti stvořené člověkem v minulosti i době nedávné.


Zlatá stezka patří k nejstarším a nejznámějším stezkám pro pěší turisty. Jde o jeden z nejstarších produktů cestovního ruchu, který přinesl Klub Českých turistů, ale v minulém období zcela zanikl. Sdružení Český ráj se snaží tento produkt znovu oživit jako synonymum pěší turistiky v Českém ráji. 


Podél Zlaté stezky Českého ráje se nachází bezpočet turistických zajímavostí. Stezku lemují roubené stavby lidové architektury, středověké hrady Frýdštejn, Valdštejn, Trosky, Kost, Valečov a zámky Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Mnichovo Hradiště. Její součástí jsou i rozhledny na kopcích Tábor, Kozákov, Kopanina a desítky vyhlídkových míst na dalších lokalitách. Stezka prochází cennými přírodními lokalitami, skalními městy, romantickými údolími. I milovníci technických památek si přijdou na své. Za delší zastávku stojí i města, která vedle muzeí a dalších turistických cílů nabízí velké množství ubytovacích, stravovacích služeb.

(zdroj: www.zlatastezkaceskehoraje.cz)

Značení trasy: červená turistická značka
Délka značené Zlaté stezky Českého ráje:
119 km

Zde trasa mé cesty na Mapy.cz

1. den: Jičín - Rozhledna Tábor
2. den: Rozhledna Tábor - Malá Skála

3. den: Malá Skála - Svitačka
4. den: Svitačka - Černava
5. den: Černava - Mladá Boleslav