8. den Stezky Českem: Petrovice – Chrastava

20.05.2023

Konečně sobota a já můžu zase vyrazit ven, jenže kam a jak? Přichází tradiční bloumání po jízdních řádech a hledání řešení, jak se dostat na stezku a jak se z ní vrátit. Nakonec jsem našel možnost vyrazit z Petrovic do Chrastavy. Vyrážím tedy do Chrastavy, kde na parkovišti u nádraží nechávám káru a jedu vlakem do Liberce, a pak do Lvové u Jablonného v Podještědí. Od vlaku to jsou jen 4 kilometry do Petrovic, kde vede Stezka Českem, takže hybaj nahoru mezi žlutými lány řepky a začít šlapat další stezkařské kilometry.

Jako první přichází na řadu 2,5 kilometrové stoupání na Loupežnický vrch, což není nijak náročné, ale tento den trochu nebezpečné :) Jede se totiž nějaký cyklistický závod na 400 kilometrů a zatímco já šlapu lesem nahoru, tak dolů proti mě jedou závodníci. Někteří si to užívaj, ale najdou se paliči, kteří to pouštěj pěkně zostra a když se v zatáčce proti mě vyřítí, tak mám co dělat, abych jim uhnul.

Následuje sestup Krásným údolím. Cesta vede mezi skalami, takže na chvilku vidím i něco jiného, než jen asfaltovou cestu a les. Míjím slovenské stezkaře, kteří funí do kopce proti mě... chápu je :) Cestou na Vysokou jdu okolo Ř.O.P.íků na Kozích hřbetech, ze kterých se svalím k Bílým kamenům. Tady je přeturistováno, takže rychle pryč.

Je čas na oběd, takže Jitrava je to správní místo, obzvlášť, když mě čeká nejnáročnější část dnešní cesty. Přichází 4,5 kilometrů dlouhé stoupání na Velký Vápenný, 790 metrů vysoký kopec. Pro mě je to 450 výškových metrů, které kilometr před vrcholem jsou opravdu brutálně strmé. Ale dal jsem to, sice jsem vychlastal všechnu vodu, ale jsem nahoře. Teď už jenom 10 kilometrů z kopce a navíc vedených mým rodným krajem.

Dnes jsem taky něco pochopil. Tahle má cesta okolo naší republiky by měla být pro mě uspokojením a ne bojem s vnitřním svědomím, jestli má vůbec cenu. Nevím proč, ale hodně často je Stezka Českem vedená po asfaltových cestách uprostřed lesa, asfalt v lese, kdy vidíte jen ten asfalt nebo stromy, není zrovna to, co bych chtěl. To pak ty poslední kilometry už jdu s myšlenkou "ať to co nejrychleji projdu". Když jsem se na tohle dobrodružství vydal, tak jsem chtěl dodržet přesně vytyčenou trasu, ale teď už jsem rozhodnutý, že si budu místy muset udělat svou vlastní trasu. Nechci chodit po silnici, to si raději zajdu nějaký ten kilometr, ale chci si užívat cestu někde mimo civilizaci. To je to, co od této cesty očekávám, to mě uspokojí.

Dnes našlapáno 24,0 km (+4 km cestou na stezku); celkem na stezce 161,6 km

Dnešní převýšení nahoru 729 m; dolů 814 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 4 194 m; dolů 4 326 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...