6. ETAPA Z VÝCHODU NA ZÁPAD – Český Šternberk/Čerčany

22.12.2021

Tentokrát jsem měl v plánu vrátit se do Rožnova pod Radhoštěm a navázat na původní část cesty, ale osud tomu chtěl opět jinak. Místo třídenní cesty po Moravě jsem musel opět na jednodenní vejšlap. V neděli jsem si totiž zranil koleno, v pondělí se to lepšilo jen pomalu, takže jsem odpískal náročné kopce mezi Rožnovem a Přerovem, kam jsem chtěl dojít. Dnes bylo koleno již lepší, tak jsem vyrazil do Českého Štenberku, kde jsem minulou sobotu skončil a střihl si 22 kilometrů do Čerčan. Cílem bylo otestovat, jestli to koleno vydrží.

V cestě jsem měl tři kopečky (plus několik, který ani nestojí za řeč) a celkem 500 výškových metrů, což se ukázalo, jako správná porce pro test kolena. První stoupání bylo hned ze Šternberku, kde mi navíc putování údolím Šternovského potoka solidně ztížily popadané stromy a těžba těch, co zůstaly ještě stát.

Milníkem dnešní etapy bylo překročení naší dopravní tepny, dálnice D1, kterou jsem podlezl u samoty Čensko. Hned za dálnicí začala lesní pohroma. Kdysi zde bývaly hluboké lesy, dnes jsou zde brutální pláně po těžbě stromů. Hodně kilometrů lesa, resp. bývalého lesa, dnes zbaveného toho, co dělá les, tedy stromů. Naštěstí zde zůstala zvěř, což jsem poznal opět v té strašidelnější podobě... šinu si to ojedinělým porostem tvořeným z hustě zasázených stromků od dvou do cca pěti metrů, když pode mnou praskne led na kaluži. Tento zvuk kousek vedle mne vyplašil divokou svini, která se naštěstí lekla ještě víc, jak já a upalovala na druhou stranu, než jsem stál. Tohle mohlo být špatné setkání s obyvatelem lesa... a co bylo pozitivní, čisté zůstaly i trenky :)

Postupně jsem prošel Křešice, Vlkov, Zálesí (kde jsem si pochutnal na opékané klobásce), Rousínov, Kozmice, Mezihoří a Vápenku, kde dodnes stojí komíny z devatenáctého století, kdy se zde hasilo dolované vápno.

Dnes jsem celkem mazal. Vyrazil jsem později, než jsem zvyklej, z vlaku jsem vylézal až v 8:30, a protože po třetí hodině už se začíná stmívat (včera byl kalendářně nejkratší den a nejdelší noc), tak jsem moc času na flákání neměl. Nakonec se podařilo, koleno v testu obstálo, i když jsem ho ve druhé polovině štreky cítil víc, jak jindy. Takže asi jsem připraven na návrat na Moravu, jen nevím, kdy to bude, páčto v nejbližších týdnech to vypadá na hodně deště s oteplením, tedy tajícím sněhem v Beskydských kopcích a jít večer spát s mokrejma hadrama a ráno lézt do mokrých bot, není zrovna to, po čem toužím...

Našlapáno 22 km / celkem 146 km

Trasa etapy na mapy.cz

Kompletní fotogalerie Z D E...