36. den Stezky Českem: Machovská Lhota – Velké Poříčí

08.05.2024

Dnešní etapa byla pro mě tou, která definitivně spojila mou cestu mezi nejzápadnějším bodem a sedlem Šerlich v Orlických horách. Měřila sice jen 17 kilometrů, ale během nich jsem navštívil jedno úžasné místo.

Vyrazil jsem z Machovské Lhoty s cílem dojít do Velkého Poříčí. Postupně jsem stoupal až pod Cvičnou skálu, kde jsem uhnul z oficiální trasy Stezky Českem. Ta odsud vede nejprve k odbočce na vyhlídku Bor a poté po naučné stezce učitele J. Petra až na rozcestí Pod Bukowinou, což je hraniční přechod do Polska, ve kterém se jde asi kilometr.

Já se ale rozhodl Pod Cvičnou skálou rovnou odbočit do Polska a vydat se stoupat až na vrchol nejbližší Stolové hory. Na vrcholu jsou totiž Bludné skály. Labyrint skalních chodeb, o kterém jsem toho hodně slyšel a hodně zjistil na internetu. Má se jednat o úzké a nízké chodby ve skalách, kterými se například "skvěle" vyvinutí jedinci neprotlačí. Také by tam měla být místa, kde musí člověk doslova do kolen, aby se dostal dál. Říkal jsem si, že se na pokladně (vstup je během sezony zpoplatněný 14 PZL na dospělou osobu, mimo sezonu je vstup volný) zeptám, jestli se moje tělo dokáže skalisky protlačit, a pokud mi řeknou ano, tak do toho půjdu.

"Ja zpřejdem, ty zpřejdeš též," zněla odpověď pokladního, který vypadal, že má břuch stejný jako já. No což, jdeme do skal.

Bylo to úchvatné. Ještě nikdy jsem nebyl v tak zajímavých skalách. Je pravda, že postupně se chodby zužovaly, ale jen jednou jsem se musel nadechnout a zabrat, abych se skálou protlačil. Výška nakonec také nebyla skličující, několikrát jsem to dal "kačákama" a jen jednou jsem musel opravdu na čtyři a po kolenou to prolézt.

Skály to jsou parádní a rozhodně nelituji. Že jsem si protáhl stezku tímto místem, byť to znamenalo nějakých 200 metrů výškových navíc, a to společně s nějakými pěti kilometry prodlouženou cestu.

Má cesta vedla ještě okolo Muzea lidové kultury, kam jsem se chtěl zprvu také podívat, ale nakonec jsem udělal jen několik externích fotek a mazal dál.

Tímto jsem spojil trasu v jeden celek a nyní mě již čekají výzvy další. Ty nejbližší výzvy mají jméno Orlické hory a Kralický Sněžník!

Dnes našlapáno 17,0 km; celkem na stezce 676,2 km

Dnešní převýšení nahoru 410 m; dolů 533 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 17 137 m; dolů 18 427 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...