35. den Stezky Českem: Machovská Lhota – Machovská Lhota

27.04.2024

Další parádní den na Stezce Českem přinesl putování "od auta k autu" z Machovské Lhoty do Machovské Lhoty. Vyšetřil jsem si jeden den volna, a tak jsem hledal možnost, jak to namotat s tím, že moc veřejné dopravy v těchto končinách nejezdí, a nakonec jsem asi našel parádní variantu s cílem udělat si prostor na důležitou následnou část pochodu do Velkého Poříčí.

Cesta ze Lhoty do Slavnýho, kde jsem minule skončil, vedla přes dva kopce, ale vesměs po solidní cestě. Venku se postupně oteplilo a na cestu mi svítilo sluníčko. Ani jsem se nenadál a byl jsem ve Slavném. V bufetu na parkovišti jsem jedním Kozlíkem doplnil tekutiny a vyrazil k překonání druhé části Broumovských stěn.

První skálou, na kterou se nezapomíná, byla dnes Kamenná brána nedaleko Velké kupy. To je nádhera. Prolezete mezi balvany, vynoříte se z lesa a najednou na vás kouká něco neskutečného. Je to místo, kvůli kterému se rozhodně vyplatí udělat výlet do "Broumovek".

Pokračuji dál na východ a dostávám se na vyhlídku Koruna. Stará vyhlídka nabízí další parádičku, kterou je tentokrát úchvatný rozhled do krajiny.

Želva, Velbloud, Kovadlina, Kačenka, Kočka, Veverka, Varan... to jsou jména skal, které na mě čekají v smyčce k Božanovskému Špičáku. To je část trasy, která je stezkaři často opomíjená, ale když koukám na zveřejňované záznamy cest z různých zdrojů GPS, tak většina jich tuto smyčku vynechá. Vede k tomu asi fakt, že oba vstupy do této smyčky dělí cca 100 metrů, takže si asi většina hikerů řekne, že to nemá cenu se smyčkou zabývat... ale má, je to nádherná cesta ve skaliskách, která vedle skalních jehel nabízí i parádní výhledy.

Pokračuji dál do Skalního Bludiště, které mě zavede až na Soví hrádek, kde tak nějak Broumovské stěny končí. Ještě to musím dát k hranicím s Polskem a nad Černým dolem sestoupit zpět do Machovské Lhoty.

Parádní den končí. Broumovky mám za sebou a popravdě, bylo to stále nahoru dolů, už chápu, proč někdo říká, že je to horší jak v Krkonoších. Pokračoval také hnus s ubrouskama a kapesníčkama za každým rohem, v každém skalním zákoutí. Tak posraný hory jsem fakt ještě nikdy nevyděl. Z tohoto pohledu jsem rád, že to mám odškrtnuté a jdu dál!

Dnes našlapáno 18,6 km; celkem na stezce 659,2 km

Dnešní převýšení nahoru 611 m; dolů 611 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 16 727 m; dolů 17 894 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...