28. den Stezky Českem: Chrastava – Oldřichov v Hájích

30.12.2023

Poslední den na stezce pro rok 2023 byl pro mě osmnáctikilometrový přechod z Chrastavy do Oldřichova v Hajích. Bylo den před Silvestrem, střídavě pršelo a foukal silný vítr, ale to mě rozhodně od hikování neodradilo.

Po prohlídce Chrastavy jsem přes Vysokou, Růžek a Spálený vrch stoupal 7,5 kilometrů na Lysý Vrch. Bylo to v dešti únavné a dlouhé stoupání, ale nahoře, pod roztočenými vrtulemi větrných elektráren, se mi ulevilo.

Další cesta vedla dolů do Albrechtic, abych z nich mohl začít celkem ostré stoupání na Kančí Vrch. Okolo prvorepublikových bunkrů jsem prošel k dalšímu stoupání, a sice na Oldřichovský Sněžník.

Tady na mě čekala spousta schodů, nahoru dřevěných, malých a blízko u sebe, dolů naopak kovových, vysokých a daleko od sebe. Stoupání z kategorie "brutál" mi dalo zabrat, ale odměnou byl celkem dobrý rozhled ze Sněžníku, i když v mracích nebylo vidět zrovna daleko.

Další výhledy mi nabídl Skalní hrad u Oldřichova, se svými zajímavými vytesanými schody.

Za hradem jsem ještě trochu vystoupal, ale pak to přišlo... brutální sestup o bezmála 300 výškových metrů. Opět tady byly schody místy i 40 centimetrů vysoké. Ty ve spojení s kolmostí sestupující cesty daly pěkně zabrat mému levému kolenu, které jsem si před více jak 25 lety zničil u volejbalu a dnes mi to dává hodně vehementně znát.

Přes všechny ty nástrahy jsem se nakonec dostal, i když místy doslova šnečí rychlostí. Uzavřel jsem tak rok, kdy jsem na stezce ušel 532 kilometrů, mám tedy za sebou úspěšně zvládnutou přibližně čtvrtinu Stezky Českem!

Dnes našlapáno 18,7 km; celkem na stezce 532,7 km

Dnešní převýšení nahoru 606 m; dolů 478 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 13 498 m; dolů 14 099 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...