24. den Stezky Českem: Dolní Žleb – Mezní Louka

09.12.2023

Po měsíční pauze jsem se dostal na stezku. Naplánoval jsem si cestu z Dolního Žlebu, kde jsem skončil 25. března a věnoval se dalším etapám po Krušných horách, Jizerkách a Krkonoších. Nyní tedy přišel čas na další spojení již zmáknutých destinací.

V plánu tedy bylo vyrazit z Dolního Žlebu nahoru na Labskou pláň, přes Arnoltice a Janov do Hřenska, z něj na Pravčickou bránu a z ní do Mezní Louky. To byl plán, ale bohužel jen plán.

Autobusem na hranice v Dolním Žlebu jsem jel úplně sám, cestou nahoru na Belveder jsem šel sám, na jindy turisty přeplněném Belvederu jsem byl sám a i dál jsem pokračoval sám. Asi kvůli tomu, že od Labe jsem šel ještě v hlubokém šeru. Brzká hodina a mráz udržely turisty dlouho v útrobách budov, což mi vyhovovalo.

Na Labské Stráni byl otevřený obchod, takže vyklopit do sebe trochu rozpuštěnýho cukru a mazat dál. Stezka Českem je dnes už kvůli uzavřeným cestám po loňském požáru vedená jinudy, takže jsem se jí držel a přes Arnoltice jsem došel do Janova, kde jsem chtěl vylézt na rozhlednu. Počasí nebylo zrovna nejlepší, takže z rozhledny toho moc vidět nebylo (viz. video).

Do Hřenska to šlo dobře, ale zdržel jsem se u bunkrů a na vyhlídce, takže do Hřenska jsem přišel už dost pozdě odpoledne. Moc mi to v tom sněhu nešlo... Začal jsem stoupat směrem k Pravčické bráně a když jsem byl na odbočce "Tří prameny", stálo přede mnou rozhodnutí jestli jít nahoru na bránu a riskovat tím cestu k autu za tmy nebo bránu vynechat a za světla dojít k autu.

Na kopcích byly mraky, což naznačovalo, že z brány stejně nebude nic vidět, rozhodl jsem se tedy vynechat bránu a za světla jsem si v klidu došel k autu.

Mám tak spojenou cestu od nejzápadnějšího bodu ČR po vlakovou zastávku Chřibská. Společně s kilometry přes Jizerky, Krkonoše a pár kiláčků přes Vraní hory to dělá bezmála našlapané pětikilo.

Dnes našlapáno 21,2 km; celkem na stezce 477,3 km

Dnešní převýšení nahoru 568 m; dolů 448 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 11 772 m; dolů 12 287 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...