20. ETAPA Z VÝCHODU NA ZÁPAD – Sokolov/nejzápadnější bod (2. část)

02.03.2023

Můj předposlední den cesty začal za ranního rozbřesku na nádraží v Novém Kostele. Dnes to bylo opět hodně o asfaltu. Cesta vedla přes Plesnou, která nabízí smutný pohled na kdysi prosperující textilku, která dnes chátrá a asi se blíží čas jejího totálního rozpadu.

Z Plesné jsem valil přes celnici do Německa. Čekalo mě 5-6 kilometrů přes DDR. Staré městečko Bad Brambach bylo založeno již ve 14. století a nabízí několik pěkných pohledů na architekturu, ze které ale v maximální míře vyřazuje hlavně klasický sudeťácký styl malých vilek.

Po krátkém občerstvení v místním krámu jsem okolo lázní s několika léčivými prameny obohacenými radiem pokračoval směr česká hranice Horní Paseky. Nejprve to byly dnes již zaniklé původní Horní Paseky a pak ty nové, dnešní. To už jsem byl na vrcholu mého prvního dnešního kopce, na který jsem stoupal šest kilometrů.

Sestoupil jsem dolů do údolí k Vernéřovu a od bývalého hostince Beilschmidt začal stoupat na sedlo u Skřivánčího vrchu. Intenzivní 2,5 kilometrů dlouhé stoupaní bylo poslední větším výstupem mé cesty. Ve výšce 715 m.n.m. byl parádní rozhled na okolní hory okolo Aše. Zbývalo se pokochat a zvládnout poslední kilometry do Krásné, odkud zítra vyrazím na nejzápadnější bod České republiky. Je to posledních 8 kilometrů (a 8 zpět), které si chci užít, proto nejdu přímou cestou, ale namotal jsem si to trochu podél hranice s bývalým Západním Německem.

Našlapáno 21 km / celkem 681 km

Trasa cesty na mapy.cz

Kompletní fotogalerie ZDE...