19. den Stezky Českem: Harrachov – Špindlerova bouda

18.10.2023

Po třech týdnech jsem zpět na stezce, tentokrát na tři dny. Naplánoval jsem si přechod Krkonoš, a myslím, že to nebude jednoduché. Proti mě bude to obrovské převýšení, ale především počasí. První den má být parádní počasí, ale druhý a třetí den má pršet a mrznout, takže uvidíme, jak to půjde na Sněžku, ale nepředbíhejme.

Den jsem začal tam, kde jsem v létě skončil, tedy v Harrachově. V plánu mám dojít na Špindlerovu boudu, kde mám zaplacený nocleh. Je druhá polovina října, a protože s přespáním venku je to v Krkonoších špatné i v létě, natož s nastupující zimou, tak jsem zvolil variantu luxusu a pohodlí se sprchou a restaurací.

Prvních 10 kilometrů z Harrachova se neslo ve znamení stoupání. Čekal mě výstup o 700 výškových metrů k prameni Labe. První část cesty vedla po asfaltce podél Mumlavy, kde vodopády jsou parádní i v tomto podzimním počasí.

Když jsem u občerstvení "Krakonošova snídaně" konečně opustil asfalt, čekala mě žulová stezka plná kamení. Nevím, co je horší, ale po těchto žulových kamenech jsem s několika výjimkami šel následujících cca 13 kilometrů a musím říct, že nohy dostaly opravdu zabrat.

Cestou nahoru k "Čtyř pánům" jsem poprvé v nadcházející zimní sezoně narazil na sníh. Nejprve to bylo jen ojediněle, ale jak přibývaly výškové metry, tak přibývalo i sněhu a například při sestupu okolo "Vysokého kola", už toho sněhu na stezce bylo opravdu hodně.

Od pramenu Labe jsem se vydal na Labskou boudu, kde proběhlo krátké občerstvení v podobě klobásky a dvou Kozlíků a pak rychle prohlédnout Labský vodopád a začít stoupat dalších 300 výškových metrů na Vysokou pláň... óóóó to bylo stoupáníčko! Prudké a po těch žulových kamenech odporné...

Nahoře na Vysoké pláni na mě ale čekala odměna v podobě parádního pohledu na Sněžné jámy.

Cesta dál vedla kousek Polskem a pak přes Velký Šišák a Černé sedlo okolo Mužských kamenů a Dívčích kamenů, odkud jsem klesal k Petrovým boudám a došlápl si na Špindlerovku. Tisícovka nastoupaných metrů dnes padla a já jsem spokojen!

Dnes našlapáno 20,1 km; celkem na stezce 391,6 km

Dnešní převýšení nahoru 1 014 m; dolů 514 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 9 738 m; dolů 9 698 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...