18. ETAPA Z VÝCHODU NA ZÁPAD – Roztoky u Křivoklátu/Chyše (1. část)

19.12.2022

Tak nám začal Vánoční týden a já ho otevírám třídenní etapou mé cesty z východu na západ. Od pondělí do středy bych chtěl ujít z Roztok u Křivoklátu do Chyše. Dnes jsem došel do Rakovníku. Zde jsem si zařídil penzión, přeci jen venku nám mrzne, a když v tom nemusíš spát, tak proč to dělat... Zítra vyrazím do Jesenice a ve středu z Jesenice do Chyše. Tak uvidíme, jestli to, co zní jako plán, taky tak dopadne :)

Hned z Roztok na mě čekal jediný kopec dne. Byl i s krátkou cestou po hřebenu dlouhý nějakých pět kilometrů a měl převýšení přibližně 300 metrů, takže žádné drama, i když první kilometr byl celkem očistec, když jsem se plazil k Velké Bukové. Navíc cesta prvních 400 metrů nabídla převýšení 100 metrů, takže solidní stoupání... jen si vyzkoušejte na čtyřech stech metrech vylézt kopec vysoký jak tři desetipatrové paneláky a aby jste to neměli tak jednoduché, tak si to zaházejte hlínou a kamením, zasypte sněhem a vyrazte. Já jsem se pěkně zapotil...

Rozhledna Velká Buková je v zimě zavřená, tak jsem tu jen snědl snídani, které jsem si koupil v COOPu kousek od rozhledny a mazal dál. Tady nahoře pěkně úřaduje mráz, takže jsem procházel úsekem, který byl jak z ruské pohádky Mrazík. Nejvyšší místo dnešní cesty byl vršek Čepina a tady jsem dnes už podruhé zpozorněl. Najednou jsem totiž přišel do místa, které bylo neskutečně rozryté od prasat. Vypadalo to čerstvě, odhadoval jsem to tak na 3-4 hodiny staré rytí, takže klídek byl pryč a další kilometr jsem se jen rozhlížel a ohlížel, přece jen letos už bylo setkání s divočáky dost.

Dopadlo to, jak mělo a já se úspěšně dostal dolů do Pustovět. Lehká zastávka na občerstvení ze zásob na zádech a valím dál. Teď už mě čeká příjemná cesta podél železnice Rakovník-Beroun a Rakovnického potoka. To znamená, že v podstatě po rovině, i když občas jsem se od potoka oddělil a vyšlápl si trochu zvlněné cesty, ale to ani nestojí za vzpomínku. Kolem Kohoutova mlýna, přes papírnu a Zábranský mlýn a... už je tu Rakovník, takže koupit pití na večer a šup na penzión, steak k večeři, potopit ho ve dvou Bakalářích a rychle napsat tyhle řádky a zahájit relaxaci před zítřejší cestou. Čeká mě 23 kilometrů asi v hodně tajícím sněhu, takže dobrej zážitek!

Našlapáno 18 km / celkem 527 km

Trasa cesty na mapy.cz

Kompletní fotogalerie ZDE...