16. ETAPA Z VÝCHODU NA ZÁPAD – Mníšek pod Brdy/Beroun

12.11.2022

Po více jak měsíci jsem se dostal k pokračování mé cesty. Jako obdivovatel české historie jsem závěr turistické sezony ještě věnoval návštěvě nějakých zámků a hradů, ale teď tu máme podzim a blížící se zimu, což je pro mě impuls posunout ty kilometry dále.

Na řadě tedy byla cesta z Mníšku do Berouna. Nebylo to výškově moc náročné, ale na rozhýbání po delší "odstávce" to stačilo. Po deštivých dnech se dnes obloha rozzářila a země zalila slunečním svitem. To přineslo parádní pohled na zdejší zámek, ale zároveň povzbudilo na stoupání o 150 výškových metrů k Červenému kříži nad Mníškem. Od něj jsem začal klesat k "Jezírku", kde jsem si prohlédl starou osadu El Paso (nebojte kamarádi, ctil jsem soukromí a za závoru nelezl). Dále jsem klesal do Haloun a k zámku Svinaře. Ten je v soukromých rukou a je vidět, že se majitel snaží o jeho obnovu. Držím palce, ať se to rychle a zdárně povede.

Cesta pokračovala dál do Litně, kde jsem se v místním Bufáčku občerstvil Staropramenem a mazal dál. To už jsem byl ve druhé polovině cesty a čekalo na mě stoupání přes Korno do Přírodní rezervace Koda. Když jsem do ní vstupoval, uviděl jsem na stromě upozornění, že tu dnes zrovna probíhá lov prasat a lidi by tam neměli chodit. Co ale mám dělat, já potřebuju na druhou stranu a nevím, jak jinak... Jdu dál...

Na kopci jsem si prohlédl Kodskou jeskyni, která by měla pamatovat ještě obyvatelé středního paleolitu a okolo pomníčku Bohumila Žíhly, hajného z Kody, který byl zavražděn sovětskými vojáky krátce po osvobození, když bránil svou rodinu, pokračoval do údolí. Pod kopcem jsem se zastavil a napil a v tu chvíli jsem si uvědomil, proč byla při vstupu do rezervace cedule o lovu. Najednou okolo mě proběhla prasata. Ztuhl jsem a koukal, jak to mažou do kopce. Až do té doby jsem si říkal, že kdyby mě honilo prase, tak budu utíkat do stráně, ale to jsem netušil, jak tyhle obří kolosy mažou do kopce. Absolutně bych neměl šanci jim utíct... Na kopci jsem potkal myslivce, tak jsem jim o setkání řekl a oni se na ně vydali (myslím, že tam asi na ně stejně ta prasata nečekala :)

Ale to už jsem sestupoval do Berouna a loučil se s cestou. Začal jsem přemýšlet, jak dál... stojí mi v cestě kopec s rozhlednou Děd!

Našlapáno 21 km / celkem 487 km

Trasa cesty na mapy.cz

Kompletní fotogalerie ZDE...