15. ETAPA Z VÝCHODU NA ZÁPAD – Žďár nad Sázavou/Ledeč nad Sázavou (1. část)

29.09.2022

Po více jak měsíci jsem se vrátil k mé cestě napříč republikou. Tentokrát mám v plánu přejít nějakých 65 kilometrů mezi Žďárem nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou. Dnes byl první den této cesty, a sice ze Zruče do Havlíčkova Brodu.

Protože jsem už dlouho nechodil, nevěděl jsem, jak mi budou sloužit nohy. V plánu jsem měl 34 kilometrů, tak jsem raději vyrazil hodně brzo, abych měl dost času do setmění. Cesta začala tedy ještě potmě. Z nádraží jsem šel směrem ke strojírnám ŽĎAS, lidi chodili na šichtu a já to mazal okolo fabriky do lesa. Když jsem dorazil k dědince Česká Mez, což je poslední vesnice na území Moravy, bylo už celkem světlo. S chutí jsem překročil pomyslnou hranici mezi Moravou a Čechy a mazal směr Sázava.

Na řadě byla cyklostezka Sázava-Přibyslav, což je devítikilometrová vyasfaltovaná cesta, která vede po bývalé železniční trati Havlíčkův Brod-Brno, takže to bylo devět kilometrů bez převýšení a cesta solidně ubíhala. Jeden problémek se tam stejně vyskytl. Na 5. kilometru káceli stromy, měli tam zátaras, ale znáte to, kudy jinudy jít? Začal jsem přelézat stromy a dostal se na druhou stranu, což bylo cca 100 metrů, ale tam byli lesáci s pilama a spustili na mě, co že tam dělám. Říkám jim, že nejsem odtud, že nevím kudy to obejít, ale oni stále tu svojí. Že prej, co by měli za problém, kdyby na mě spadl strom. No nevím, stromy už byly všechny pořezané a přece nikdo další strom nepokácí, když ví, že tam jeho kolegové ořezávají větve... Najednou jsem si všiml, že v otevřeném kufru auta mají termosku asi s čajem nebo kafem a vedle ní půllitr Rumu. Tak povídám, že nevím, jaký by měli problém, kdyby se mi tam něco stalo, ale že vím, jaký by měli problém, kdyby sem někdo z inspekce přijel a dal jim dýchnout... najednou se o mě přestali zajímat... Když jsem od nich vyrazil, zjistil jsem, že by byla šance udělat "ten to ten", tedy 10 mil (16 km) do 10:00 hodin. Šlápl jsem a dokázal to nějaké tři minuty před desátou.

V Přibyslavi jsem si dal parádní oběd s dobrý Rebelem a mazal dál. Tentokrát už to bylo opět po trávě nebo po kamenité cestě, která prověřila moje chodidla. Moc dobrá nebyla ani ta mokrá tráva po nočním dešti. Dnes mi snad šestkrát promočila tenisky, ale ty naštěstí rychle pokaždé uschly.

Kolem rozpadajícího se zámku Pohled a přes Termesivy, jsem se dostal do Havlíčkova Brodu, kde moje cesta dnes skončila. Zítra mě čeká 31 kilometrů do Ledče a tím bude má cesta spojená s částí, kterou jsem šel v zimě, když jsem kvůli zraněnému kolenu chodil jednodenní štace a nejezdil kvůli tomu na Moravu. Pokračování tedy dále bude už z Mnišku pod Brdy, kam jsem při tom přeskočení došel.

Našlapáno 34 km / celkem 433 km

Trasa cesty na mapy.cz

Kompletní fotogalerie ZDE...