11. ETAPA Z VÝCHODU NA ZÁPAD – Prostějov/Skalice nad Svitavou (2. část)

25.03.2022

Po včerejším zápřahu mi dnes zůstalo 14 kiláčků celkem pohodové cesty ze Suchýho do Skalice nad Svitavou. Bylo to skoro pořád z kopce, tak to i utíkalo a na nádraží, kde jsem měl auto, jsem byl už před obědem.

Už ve čtvrt na sedm jsem vyrážel od rybníka v dědince Suchý. Slunce se klubalo na oblohu, venku -3°C a já si to v kraťasech vyšlapoval k pomníku Vícovských hrdinů (desítce popravených mužů nacisty 10 dní před koncem války). Cesta pokračovala lesem k turistickému altánku "Na Číhatkách", odkud je krásná vyhlídka na Boskovice a širokého okolí. Je krásný den a já nemusím spěchat, tak si už tady dávám tradiční snídani v podobě tyčinky Snickers.

Cesta dál pokračuje z kopce, a tak jediné, co mi dělá problém, je moje koleno, které cestu z kopce zrovna moc nemiluje a při každém došlápnutí na mě řve, abych si dal pozor, než toho bude mít dost a pošle mě k zemi. Sklouznul jsem dolů k potoku Valchovka a začal krátce stoupat na Rovinky. Tady začal masakr. Mohl to tady být v minulosti parádní les, ale pod záštitou jakéhosi brouka Kůrovce to tady začali totálně likvidovat stylem "padni, komu padni". Z kopců okolo Boskovic se stávají pláně, všude stopy po "tankách", zlikvidované turistické stezky i cyklotrasy, těžbou a těžkou technikou poničené i náletové stromky a stromy. Tam, kde řádili už před několika roky je jen metrová seschlá tráva, nikdo nesází na těchto pláních nové stromky, což je povinností vyžadující asi jen u soukromých vlastníků. Jednou přijde na svět generace, která už nebude vědět, co to byl les a jak vypadal...

Se smutkem v očích valím dál. Mám před sebou Boskovice a cestu v ulicích mi zlepšuje snad jen pohled na zříceninu hradu z 13. století. V cestě mám nyní Pilské údolí. To je vychytaná stezka podél přivaděče vody z potoka Bělá do místního rybníčku. Celá stezka je lemovaná mlýnkama v různých podobách a spoustou jiných věciček, které v létě jistě přitahují hodně turistů. Podél Bělé se dostávám až k soutoku tohoto potoka s řekou Svitavka, odkud to mám už jen 1,5 kilometrů do cíle.

Našlapáno 14 km / celkem 319 km

Trasa cesty na mapy.cz

Kompletní fotogalerie ZDE...