34. den Stezky Českem: Sedlo Šerlich – Olešnice v Orlických horách

29.03.2024

Velký Pátek na stezce pro mě vloni i letos znamenal najít nějakou trasu, kam můžu dojet v omezeném režimu dopravních společností. Nakonec jsem našel sice krátkou, ale alespoň trochu zábavnou cestu ze sedla Šerlich do Olešnice v Orlických horách, během které jsem se mohl podívat na dvě zajímavé rozhledny.

Za parádního počasí, i když za celkem dost silného větru, jsem si to vyšlápl od autobusu v sedle, okolo Masarykovy chaty na kopeček Šerlich. Tady by to za normální situace mělo být v toto dobu ještě plné lyžařů, ale letošní teplé počasí znamenalo, že jsem mohl hikovat v kraťasech a v lehké větrovce.

Ze Šerlichu jsem si to přes Polomský kopec mazal 3,5 kilometrů na Vrchmezí, kde Poláci postavili pěknou dřevěnou rozhlednu a navázali tak na období, kdy zde ještě v dobách, kdy toto území patřilo Německé říši, stála Rübartschova chata a u ní jednoduchá dřevěná rozhlednička. Dnes je chata sice pryč v nenávratnu, zbyly po ní jen ruiny základního zdiva, ale rozhlednu postavili bytelnou a parádní. Jen na ní trošičku víc foukalo...

Čekalo mě pětikilometrové klesání do Olešnice, které prověřilo má kolena, ale když jsem vyšel z lesního tunelu, rozprostřely se přede mnou parádní výhledy.

Z Olešnice jsem ještě vystoupal na Feistův kopec, kde od roku 2020 stojí kovová rozhledna. Vystál jsem si trošku frontu, nádherné počasí totiž využila spousta turistů k výletu, a podíval se nahoru. Vedle fakt silného větru na mě čekaly úchvatné výhledy, které mou dnešní cestu zakončily.

Dnes našlapáno 12,2 km; celkem na stezce 640,6 km

Dnešní převýšení nahoru 231 m; dolů 601 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 16 116 m; dolů 17 283 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...