29. den Stezky Českem: Adršpach – Teplice nad Metují

10.02.2024

Nějaké pracovní povinnosti a dvoutýdenní neschopenka kvůli chřipce, mě odstavily na více jak měsíc. Na Stezku Českem jsem se tedy v roce 2024 poprvé podíval až nyní, kdy jsem si naplánoval cestu z Adršpachu do Teplic nad Metují.

V Adršpašských skalách jsem mnoho let nebyl, v Teplických jsem nebyl nikdy, tak mi po dvou týdnech zavřených doma přišlo vhodné rozhýbat se touto krátkou, čtrnáctikilometrovou cestou. No, neuvědomil jsem si, že během ní vyjdu nahoru a dolů přes dva tisíce schodů!

Cesta od vlaku vedla tradiční turistickou stezkou okolo Pískovny, Homole cukru, přes Gotickou branku a Sloní náměstí k Malému vodopádu. Ten bývá v létě suchý, zatímco nyní, při tajícím sněhu a ledu, se přes něj valila voda. To dávalo tušit, že Velký vodopád bude "strašidelný:... a byl! Těch 16 metrů padající vody při pohledu z lávky dole byl úžasný!

Tím ale skončil odpočinek a začala tvrdá dřina po schodech. Nahoru, dolů, nahoru, dolů, dolů do Vlčí Rokle, nahoru k Rašeliništi, přes Velké Ohbí až Pod Sedm schodů. To už jsem měl nějakých 700 schodů nahoru i dolů, ale nekončilo to. Čekala mě cesta po schodech nahoru na Vyhlídku na Střmen a Vyhlídku U Roklin, mimochodem s parádním výhledem na Teplické skály, kam jsem se pomalu přesunul.

Zatímco Adršpašské skály na mě působily upraveným dojmem, tak Teplické z mého pohledu byly velmi špatně schůdné kvůli ledu a sněhu, zábradlí často uhnilé, lávky nahrazené rozházenými prkny zabořených do bláta. Nicméně samotné skály jsou podle mě nádhernější než ty v Adršpachu. Obě Chrámové náměstí, Koruna, Tsunami, Skalní chrám, ale především mohutnost Martinské stěny, působí úchvatně!

Na rozloučenou se skalami jsem si dal 300 schodů nahoru a dolů na zříceninu hradu Střměn, kde je parádní vyhlídka. Pak už to byla jen procházka po asfaltu ke kostelu Pany Marie Pomocné s unikátní poustevnou. Měl jsem to za sebou a přiznám se, že po více jak měsíčním pustu od hikování jsem to hodně cítil, zejména moje lýtka dorasované z těch nekonečných schodů řvala o pomoc.

Dnes našlapáno 14,3 km; celkem na stezce 547,0 km

Dnešní převýšení nahoru 678 m; dolů 712 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 14 176 m; dolů 14 811 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...