20. den Stezky Českem: Špindlerova bouda – Horní Malá Úpa

19.10.2023

Druhý den přechodu Krkonoš mám v plánu vyrazit ze Špindlerové boudy hned po snídani (to je luxus :) a dát nějakých +/- 18 kilometrů do Horní Malé Úpy, kde mám ubytování zaplacené v pivovaru Trautenberk. Cestou se podívám na Sněžku, kde jsem ještě nikdy nebyl, takže se na to těším, i když vím, že to bude výzva! Do pivovaru musím dojít do 16:00 hodin, kdy končí check-in, takže žádné dlouhé zdržování a jde se na to!

Ráno se probouzím doslova do "sraček". Mrzne, prší a kopec, na který se sunu, je v mracích. Po kilometru stoupání jsem najednou nad první vrstvou mraků, takže sice stále prší a je zima, ale alespoň mám občas nějaký dobrý výhled.

Postupně se přesunu přes Poledník, což znamená že mám za první dva kilometry nastoupáno skoro 300 metrů, a už je tady parádní pleso Velký a Malý rybník, což podle názvu zavání nějakým jihočeským rybníčkem, ale jedná se o dvě jezírka ledovcového původu a proč je Němci (před 2. válkou zde bylo Německo) pojmenovali rybník, ví snad jen Bůh.

Přehoupnu se přes hřeben a už klesám k Luční boudě, abych u ní zase začal stoupat k Úpskému rašeliništi.

Těsně za rašeliništěm přichází milník 400 kilometrů na Stezce Českem, ale prší a strašně tady fouká vítr, tak ani není nálada k nějakým oslavám.

A přichází to, na co jsem tento týden čekal – výstup na Sněžku. Od Slezského domu je to pěkný krpál, navíc přes kopec se žene solidní vítr, dokonce kvůli němu zastavili lanovku, kterou jsem ještě na rašeliništích viděl jezdit. Bylo to vysilující, zima, déšť, obrovský vítr, ještě nikdy jsem v tak silném větru nikam nešel, ale dal jsem to. Sice jsem nahoře kvůli mrakům nic neviděl, ale asi každý Čech by měl jednou za život vylézt na naší "střechu republiky". Já si tedy můžu tento počin odškrtnout.

Ze Sněžky si to valím po červené, ale zastavuje mě, resp. přibrzďuje mě, žulová cesta. To byl masakr, šest kilometrů po kamenech a úsek ze Svorové hory k chatě Jelenka... to byl extra masakr!

Celkem dost vyčerpaný jsem dorazil do pivovaru Trautenberk, kde mám nocleh. Zítra na mě čeká 20 kilometrů převážně klesání do Bernartic. Snad už nebude pršet.

Dnes našlapáno 17,4 km; celkem na stezce 409,0 km

Dnešní převýšení nahoru 602 m; dolů 744 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 10 340 m; dolů 10 442 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...