15. den Stezky Českem: přehrada Fláje – Hutunk

25.08.2023

Týden od mého návratu od přehrady Fláje utekl a já už zase stojím na hrázi přehrady. Tentokrát je pátek odpoledne, mě zbývají nějaké čtyři hodiny světla, a tak chci ujít ještě dnes pár kilometrů a pak si najít nějaké nocoviště. Na zádech mám stan, ale někdy od 20:00 hodin je hlášen déšť, který by měl nejenže trvat celou noc, ale ovlivnit mi i sobotní dopoledne.

Na hrázi přehrady si v kiosku u Henryho kupuju utopence a pivo. Jsou čtyři odpoledne a já ještě neobědval, takže to tam nahrnu, udělám nějaký obrázky přehrady a upaluju nahoru na kopec nad přehradou. Tam se napojím na červenou turistickou stezku, které se budu nějakých pár kilometrů držet.

Mám namířeno k zaniklé obci Fláje, ale nebyl bych to já, kdybych nezakufroval. Trochu se tu stezka brodila kopřivami, a já najednou byl u plotu nějakého baráku, odkud nebylo další cesty, takže zpět a hledat. Moc času to nezabralo a já našel pokračování červené, i když místo, kde jsem ji ztratil, mi je dodnes tajností.

Zaniklá obec Fláje je depresivní místo, když si pomyslíte, co pod vašimi nohami v minulosti bylo. Kostel sice zachránili a přemístili ho do Českého Jiřetína, ale po něm zbylá zídka, podstavce různých křížků, základy domů a třeba i mechem obrostlá socha Jana Nepomuckého, dávajíce této destinaci náboj tajemna.

Od Flájů vede stezka příjemnou krajinou mezi zajímavě rostlými borovicemi, klikatí se podél Flájského potoka, který vás po třech kilometrech dovede k další zaniklé obci. Tentokrát to je bývalý Vílejšov, další obec, která byla zlikvidována roku 1960 kvůli stavbě Flájské vodní nádrže.

To už ale stoupám na Vrch tří pánů, na němž chci v přístřešku přečkat deštivou noc. Když k němu dojdu, tak si tenhle plán rychle rozmyslím. Je to temný, mokrý přístřešek s hrbolatou betonovou podlahou. Tak tady rozhodně ne. Sice bych nemusel ráno balit mokrý stan, ale tady spát si určitě odpustím.

Jdu dál, za další kilometr má být další přístřešek, pod kterým by se mělo dát spát. Pokud bude volný (ale kdo by chodil v dešti do hor...), tak tam přespím. Plac je tam velký, čistý, není to už v lese, tak i světlý. Nikdo tam není a já se rozhoduji zde přečkat noc. Vybalím karimatku, spacák, udělám si večeři a spokojeně poslouchám lehký hukot tří větrných elektráren, které mám kousek před sebou na kopci Hutunk.... jo, větrné elektrárny, ty mi ale znepříjemnily noc...!

Dnes našlapáno 9,8 km; celkem na stezce 318,8 km

Dnešní převýšení nahoru 200 m; dolů 81 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 7 558 m; dolů 7 579 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...