14. den Stezky Českem: Nová Ves v Horách – přehrada Fláje

17.08.2023

Po měsíci jsem se opět dostal na Stezku Českem. Dnes přede mnou bylo 26 kilometrů od obecního úřadu v Nové Vsi v Horách na přehradu Fláje. Cesta nevypadala nijak náročně, takže jsem si od toho sliboval parádní špacír.

Prvních 14 kilometrů bylo do kopce, což samo o sobě zní hrozně, ale ve skutečnosti se jednalo spíš o několik kratších kopečků, mezi kterými byl jen lehce zvlněný terén, takže to i celkem ubíhalo, a to tak, že plánované doplnění tekutin v Mníšku se nekonalo, protože jsem tam byl tak brzo, že bylo všechno ještě zavřené.

Takže jsem pokračoval nahoru ke Kamenci a po Naučné stezce Flájská hornatina dál k hranicím s Německem, k takzvané "desítce" (hraniční kámen s mezníkem 10). Cesta se začala trochu zvedat a já se okolo Klínské Brány posunul přes kopec Pestrý, respektive okolo jeho vrcholu, na mé dnes nejvyšší místo, což byl kopec Jelení Hlava ve výšce 874 m.n.m.

Na řadě bylo šestikilometrové klesání do Českého Jiřetína. Tady jsem vylezl z lesa a konečně narazil na něco otevřeného. U místního Vietnamce jsem do sebe loupnul jednoho Birella a v klidu šel dál. Měl jsem to na přehradu Fláje, resp. na autobusovou zastávku, ze které mi v 15:53 jede autobus do Litvínova, nějakých 6,5 kilometrů. Tedy bezmála 4 hodiny času.

Jak jsem šel okolo autobusové zastávky v Jiřetíně, tak právě odjel autobus a já věděl, že za dvě hodiny jede další. Napadlo mě, že bych ho mohl u přehrady stihnout a jet do Litvínova o dvě hodiny dřív. Takže pojďme na to...

Z Jiřetína vede cesta kilometr do kopce, pak 4 kilometry podél bývalého Flájského kanálu, a pak kilometr nahoru k přehradě. Zní to jednoduše, ale cesta podél toho kanálu byl pro moje nohy očistec. Z těch čtyřech kilometrů byl snad jen jeden normální, zbytek to byla "jízda" po kořenech stromů. Snad desetkrát jsem tam málem nechal kotník, ale podařilo se a já s půlhodinovým předstihem mašíroval po hrázi Flájské přehrady. Ještě jsem si obšlehl opisový štítek, porozhlídnul se po té mase betonu a vody a už tu byl můj autobus.

Dnes našlapáno 26,1 km; celkem na stezce 309,0 km

Dnešní převýšení nahoru 459 m; dolů 605 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 7 358 m; dolů 7 498 m

Dnešní trasa na mapách.cz  Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...