13. den Stezky Českem: Hora Svatého Šebestiána – Nová Ves v Horách

15.07.2023

Dnes to má být nejžhavější den v roce a jak ho tedy prožít jinak, než mašírováním v krušnohorských kopcích :). Odpoledne by mělo být přes 37°C, takže na Horu Svatého Šebestiána vyrážím autobusem z Chomutova už v šest hodin ráno a o půl hodiny později jsem již na stezce. Míjím místní tenisový kurt, kde pod střechou amfiteátru pomalu vstávají dva cyklo-stezkaři a upaluju dolů do Bezručova údolí s potokem Chomutovka, kde narážím na zbytky bývalého příhradového mostu na trati Křimov – Reitzenhain z roku 1875 a okolo vodopádu klesám dál do údolí.

Přibližně po dvou kilometrech se červená cesta prudce lomí nahoru do kopce a já si dávám první kopeček, během kterého opět přetnu trasu bývalé přeshraniční železnice. Na řadě je částečný přechod Sibiřské Tajgy v Čechách, jak tady tomu místu okolo mě říkají. Jedná se o rozsáhlou plochu rašeliniště v Přírodním parku Bezručovo údolí a je potřeba podotknout, že zdejší rybníky a lesy jsou opravdu parádní.

Po Novodomské cestě přicházím do civilizace, aneb na řadě je už dnešní třetí kopec vedoucí přes vísku Zákoutí, kde si v chatě Bernava dávám vychlazené Svijany. Hospoda je ještě zavřená, ale paní výčepní je venku, zametá schody a ochotně mi jedno natočí. Začíná to pěkně připalovat, ještě není ani 11 a už je 32°C. Pivko bodlo a já posilněn a s uhašenou žízní mažu nahoru na Mezihořský vrch, ze kterého naopak scházím dolů k Helenčiným vodopádům. Cestou se zastavuju na Hájence Svahová, kde je parádní samoobsluha Samotoč.

Od vodopádů mě čeká poslední větší kopec dnešního dne, a sice výstup do 912 metrů nad mořem vystaveném Geoparku Lesná. Trochu to tady fouká, takže těch 37°C, které mi ukazují hodinky, není tak strašných, nicméně od geoparku scházím otevřenou planinou dolů do Mikulovic a při tom si to teplíčko užívám naplno. Rychle k obecnímu úřadu Nová Ves v Horách, kde mám auto. Po 27 kilometrech do něj s chutí skáču, zapínám klimatizaci na 16°C :) a upaluju domů.

Dnes našlapáno 27 km; celkem na stezce 282,9 km

Dnešní převýšení nahoru 474 m; dolů 580 m

Převýšení celkem na stezce nahoru 6 863 m; dolů 6 893 m

Dnešní trasa na mapách.cz Z D E...

Kompletní fotogalerie Z D E...