1. den Stezky Českem: Nejzápadnější bod ČR – Aš

04.03.2023

Stezka Českem (původně Cesta Českem) je turistický projekt oficiální dálkové trasy v Česku ve smyslu a organizaci treků jako Pacific Crest Trail nebo Continental Divide Trail. Její trasa je vedena od nejzápadnějšího k nejvýchodnější bodu České republiky a její délka činí 1000 km severní stezkou a dalších 1000 kilometrů jižní stezkou. Turistický projekt založil v říjnu 2020 Martin Úbl s přáteli ve spolupráci s Klubem českých turistů. Trasa je vedena podél hranice naší země přes hlavní pohoří Krušné hory, Národní park České Švýcarsko, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Adršpašsko-teplické skály, Broumovská vrchovina, Orlické hory, Králický Sněžník (pohoří), Hrubý Jeseník, Rychlebské hory, Beskydy. Na jaře 2021 přibyla i Jižní Stezka, která vede přes pohoří Český les, Šumava, Novohradské hory, Českou Kanadu, NP Podyjí, Bílé Karpaty a opět Beskydy. Celá Stezka tedy měří 2000 km (dle mapy.cz je její délka včetně všech odboček k zajímavým místům 2337 kilometrů).

Dokončil jsem svůj druhý trail. Po přechodu republiky z nejjižnějšího bodu k nejsevernějšímu a po dokončení trailu z nejvýchodnějšího k nejzápadnějšímu bodu, jsem přijal výzvu v podobě Stezky Českem. Bude to dlouhé, bude to náročné, ale cítím, že jsem na to připraven. Motto zakladatele stezky je: "Stezku Českem může jít každý. Je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku, Severní trasou nebo Jižní trasou. Po jednotlivých úsecích. Rozdělit si ji na víkendy. Ze západu na východ nebo naopak. Po chatách nebo se stanem. Pomalu, rychle, nebo třeba běžet. Jít může každý!" I tak k tomu přistupuju. Nepůjdu jí v celku, ale rozdělím si jí dle potřeby na několikadenní, ale i třeba na jednodenní trek, tak, jak budu mít volno a možnost. Když budu mít několik dní volno, tak pojedu šlapat někam dál, třeba na hranice se Slovenskem, když mi vyjde třeba volná jen jedna sobota, pojedu na jeden den do Jizerek, Lužek nebo Krkonoš. Nebudu tedy ani navazovat na místa, kde jsem skončil předchozí den, ale prostě půjdu tak, jak budu potřebovat. Jen jedno je jisté – rozhodně dodržím trasu, odpadne mi tedy plánovaní cesty a můžu se proto soustředit jen na logistiku :)

Vše tedy začalo dnes, kdy jsem měl před sebou prvních 8 kilometrů z nejzápadnějšího bodu ČR do Aše. Jako první mě tedy čekalo 3,6 kilometrů stoupání o přibližně 130 výškových metrů, takže nic složitého. Míjel jsem Most Evropy, ze kterého je kousek cesty lemovaný ještě původními patníky, které zde zbyly z doby, kdy několik století tudy chodili obyvatelé dnes již zaniklé obce Újezd do německého Regau. Po vysídlení Němců z Újezdu v roce 1946 obec chátrala a v roce 1953 byly všechny domy odstřeleny. Dnes obec kromě Mostu Evropy připomíná i pomním padlým občanům v 1. a 2. světové válce.

Okolo pomníku jsem stoupal dále k poslednímu místu připomínajícímu zaniklý Újezd, zbytkům hřbitova. Nahoře na kopci na mě čekala další destinace, která je dnes již vysídlená a chátrá – budovy někdejší ČSLA a její pohraniční roty. Je strašné, jak jsme my, národ, nechali zchátrat tyto bývalé kasárna, která po celé zemi sloužila desítkám mladým vojákům jako domov během jejich základní služby. Například zde si dobře dovedu představit nějaký domov důchodců. V krásné přírodě by zde mohlo solidně žít na tři stovky našich babiček a dědečků.

Cesta pokračovala po silnici do Krásné. Během ní jsem viděl starý historický sklep, který by po třiceti metrech měl končit místností a studnou (nechtělo se mi do té díry lézt), ale také jsem viděl parádní útulnu k poklidnému přespání. To jsem ale již byl v Krásné, což je dnes už v podstatě předměstí Aše, tedy cíle mého prvního dne na stezce.

Dnes našlapáno 8,3 km; celkem na stezce 8,3 km
Dnešní převýšení nahoru 165 m; dolů 100 m
Převýšení celkem na stezce nahoru 165 m; dolů 100 m

Dnešní trasa na mapách.cz zde...
Kompletní fotogalerie zde...